Medin Polska


MEDIN, a.s. jest tradycyjnym czeskim producentem narzędzi medycznych i implantów. Portfolio spółki tworzą produkty dla traumatologii, chirurgii, stomatologii i ortopedii. Spółka dostarcza swoje produkty do dziesiątek krajów całego świata...

Rozpoczęcie produkcji i budowanie zakładu Chirana

Historia jednej z wiodących firm w Republice Czeskiej rozpoczęła się w dniu 29 sierpnia 1948 roku, gdy został w Novem Meste na Morave położny podstawowy fundament zakładu Chirana. W 1949 roku rozpoczęła się produkcje wierteł stomatologicznych i frezów dla laboratoriów dentystycznych.

W lutym 1950 roku poszerzyła Chirana swoje portfolio o chirurgię. Do swojeg programu produkcyjnego wdrążyła 25 rodzaii najczęściej używanych narzędzi chirurgicznych. W tym samym roku rozpoczyna eksport swoich produktów do Bułgarii, Rumunii i Niemiec.

Początkiem lat 70-tych opanowały spółkę wysiłki zmierzające do zwiększenia produkcji. Wynikiem było więcej niż 5 milionów wyprodukowanych wierteł, początkiem lat 80- tych nawet 9 milionów wierteł. Spółka produkowała także ponad 4000 rodzajów narzędzi chirurgicznych. Do programu produkcyjnego została 1990 roku wdrążona traumatologia.

W 1957 roku spółka rozszerzyła się przez wchłonięcie spółki Diamantrob, która zajmowała się produkcją opatentowanych narzędzi diamentowych dla dentystów. Inne firmy, które dostały się do strefy kierowania spółki Chirana to Pelc-Tyrolka i spółka Koutný produkująca specjalne narzędzia do chirurgii. W 1968 roku został założony holding Chirana Nove Mesto.