Cementowana artrodeza stawu kolanowego - "Alterna"


Opis instrumentu medycznego


Specjalne rozwiązanie do cementowanej artodezy stawu kolanowego, umożliwia mostkowanie ubytków obu kości długich oraz resekcję okolicy przynasadowej kości udowej i piszczelowej.

Jest to kilkuczęściowy implant, wprowadzany w staw kolanowy. Składa się z dwuczęściowego modułu łączącego (korpus) oraz dobierach do konkretnej aplikacji trzpieni śródszpikowych. Trzpienie po dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru wprowadza się do otworów w poszczególnych częściach korpusku łączącego (Eurokonus 12/14) i zabezpiecza śrubami. Masywny, dwuczęściowy moduł łączący ze stopu Ti6AL4V ELI (ISO 5832-3) jest anatomiczny, w wersji lewej i prawej. Kąt zgięcia 10 stopni jest tylko w górnej części implantu.

Korpus łączący posiada 4 otwory na śruby zespalające obie części. Polerowane cylindryczne trzpienie ze stopu Ti6AL4V ELI (ISO 5832-3) są produkowane w rozmiarach o średnicy od 8mm do 20 mm i długości 150 mm oraz o średnicy od 10 mm do 20 mm i długości 200mm.

Implant przeznaczony jest do mocowania za pomocą cementu kostnego.

Wskazania:

Wskazaniem do użycia implantu do śródszpikowej, cementowej artrodezy stawu kolanowego są przede wszystkim przypadki nieprawidłowej funkcji implantu rewizyjnego całkowitej edoprotezy stwu kolanowego.

Można go jednak zastosować również wprzy niestabilnościach pierwotnego implantu endoprotezy stawu kolanoego, w przypadkach, gdyby wszczepiona endoproteza nie działała optymalnie (nieodwracalne uszkodzenie aparatu więzadłowego, dysfunkcje neurogenne, obluzowania poinfekcyjne, rozległe ubytki i zaniki łoża kostnego).


Implant nie posiada zdolności do kompresji wewnętrznej i jego użycie w pierwotnej artrodezie stawu kolanowego jest ograniczone.